Rodzaje oddziaływań pola magnetycznego na wodę i składniki w niej rozpuszczone są znane i szeroko opisywane w literaturze. Porównamy działanie magnetyzerów w instalacjach ciepłowniczych i wodociągowych.
Podstawowym warunkiem efektywnej pracy i skuteczności urządzeń do magnetycznego uzdatnia wody jest odpowiedni dobór ich wielkości (modelu) do konkretnej instalacji. W pierwszym rzędzie należy wziąć pod uwagę parametry opisane w tabelach z danymi technicznymi poszczególnych modeli magnetyzerów, filtrów i odmulaczy. Nie mniej ważny jest jednak wzajemny, odpowiedni dobór magnetyzera i urządzeń towarzyszących, ponieważ tylko zestawy składające się z magnetyzerów i odpowiednich urządzeń towarzyszących, gwarantują uzyskanie maksymalnych efektów magnetycznego uzdatnienia wody.
Z technicznego punktu widzenia, zamontowanie magnetyzera jest niezwykle proste - polega na wycięciu odcinka rury i wykonaniu połączenia gwintowanego (dla MI-0 i MI-MINI), lub kołnierzowego. Wymiary (długość L) podano w tabeli.
Magnetyzery, podobnie jak filtry IFM i odmulacze IOW, nie wymagają stałej obsługi. Warunkiem eksploatacyjnym prawidłowej pracy jest po prostu utrzymanie ich w czystości.
Magnetyzery należy przeglądać raz w roku, a w przypadku gdy uzdatniana woda zawiera dużo związków żelaza - nieco częściej. Podczas okresowego przeglądu, należy sprawdzić stan stosu magnetycznego wewnątrz magnetyzera, ponieważ osad na stosie może powodować obniżenie efektu uzdatniania wody.