Dla zwiększenia efektywności pracy magnetyzera oraz dla ochrony przed zanieczyszczeniami ferromagnetycznymi, na rurociągu przed magnetyzerem należy montować filtry IFM. Podstawowym warunkiem efektywnej pracy i skuteczności urządzeń do magnetycznego uzdatnia wody jest odpowiedni dobór ich wielkości (modelu) do konkretnej instalacji. W pierwszym rzędzie należy wziąć pod uwagę parametry opisane w tabelach z danymi technicznymi poszczególnych modeli magnetyzerów, filtrów i odmulaczy. Nie mniej ważny jest jednak wzajemny, odpowiedni dobór filtra IFM oraz pozostałych urządzeń, ponieważ tylko zestawy składające się z magnetyzerów i odpowiednich urządzeń towarzyszących, gwarantują uzyskanie maksymalnych efektów magnetycznego uzdatnienia wody.
Montaż filtrów magnetycznych IFM podobnie jak magnetyzerów, polega na wycięciu odcinka rury i wykonaniu połączenia gwintowanego lub kołnierzowego. Wymiary (długość L) podano w tabeli. Również przyłącze kołnierzowe wykonuje się podobnie jak w przypadku magnetyzerów.
Filtry magnetyczne IFM zatrzymują większość zanieczyszczeń ferromagnetycznych, tym samym zmniejszając osadzanie się ich wewnątrz magnetyzerów i innych urządzeń instalacji, poprawiają skuteczność magnetycznego uzdatniania wody i eliminują konieczność zbyt częstego czyszczenia tych urządzeń - ale same również wymagają okresowych przeglądów.