Katalog usług

Szukasz nowoczesnego urządzenia lub usługi związanych z techniką grzewczą, ciepłowniczą lub gazownictwem? Sprawdź w zasobach naszego Katalogu Produktów i Usług. Zestawienie zawiera informacje o dostępnych produktach i usługach, odnośniki do stron ich producentów, dokumentacji, poradników - jeśli istnieją. Katalog pozwala również zamawiać bezpośrednio przy pomocy naszego Systemu Zamówieniowego On-Line lub składać zapytania ofertowe.

Rozproszone Źródła Energii

Energetyka obywatelska. Generacja rozproszona. Instalacja wzorcowa

Generacja rozproszona we współczesnej energetyce to sposób wytwarzania energii w wielu małych źródłach przyłączonych do systemu energetycznego do niej należy przyszłość energetyki w Polsce.

Zakończyliśmy budowę Laboratorium Generacji Rozproszonej w Niestępowie, kwalifikujące się do małej  jednostki generacji rozproszonej (od 1 kW do 5 MW) i przeprowadziliśmy prace badawcze, w ramach projektu pn: „System przetwarzania i zarządzania energią ze źródeł odnawialnych i skojarzonych” współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Powstała działająca  instalacja jest przykładem tzw. energetyki obywatelskiej. Wzbudza olbrzymie zainteresowanie społeczne. Przyjmujemy wielu zwiedzających gości i udostępniamy zainteresowanym linki do prezentacji działania on-line.

Powstał wzorcowy model hybrydowego źródła energii dla przeprowadzenia badań naukowych przez pracowników Instytutu Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.


Jak pisaliśmy już wcześniej, przygotowana została infrastruktura badawcza, w funkcjonującym zakładzie produkcyjnym, składająca się z; siłowni wiatrowej, kogenertora gazowego na GZ 50, paneli fotowoltaicznych, opracowanych w projekcie przekształtników elektroenergetycznych, magazynów energii i super kondensatora, rozdzielni, a także przystosowano: pomieszczenia, linię niskiego napięcia i okablowanie. Zbudowano nowoczesny węzeł ciepłowniczy dla odbioru ciepła z kogeneracji. Model służy pracom naukowym badającym różne zjawiska  związane z produkcją i wykorzystaniem energii w skojarzeniu z systemem energetycznym i testom przekształtników i systemu zarządzania ECV 10.
Opomiarowano kilkadziesiąt parametrów, które przesłane są przez internet umożliwiając prowadzenie prac badawczych w Politechnice Gdańskiej. W oparciu o wyniki przeprowadzonych badań, nasz partner w projekcie firma MMB Drives zbudowała przetwornice częstotliwości współpracujące z odnawialnymi źródłami energii (siłownia wiatrowa, panele fotowoltaiczne) oraz z kogeneratorem i siecią energetyczną. Stworzono również układ sterowania rozproszonymi źródłami energii elektrycznej i cieplnej obejmujący sterowanie tymi źródłami pod kątem maksymalnego wykorzystania energii odnawialnej oraz paliwa gazowego dla produkcji energii elektrycznej i ciepła. Naukowcy wykonali szereg badań służących wdrożeniu systemu m.in.: badania algorytmów sterowania ogniwami fotowoltaicznymi i superkondensatorami, badania algorytmów sterowania pracą układu na sieć wydzieloną, badania algorytmów sterowania generatorem z silnikiem gazowym. W wyniku przeprowadzonych prac badawczych określono między innymi sprawność pracy kogenerator o małej mocy. Poniżej przedstawiamy wynik jednego z istotnych badań potwierdzających przydatność naszej jednostki kogeneracyjnej do pracy jako mikro źródło energii elektrycznej i cieplnej produkowanej w miejscu jej użytkowania jest to tzw. "pagórek sprawności kogeneratora małej mocy". Kliknij na zdjęcia a powiększą się. 

Z naszym Laboratorium Generacji Rozproszonej można zapoznać się na dwa, proste sposoby:

Z działaniem LGR można zapoznać się już teraz pod adresem: http://niestepowo.ems.gda.pl lub po prostu przejść na dół strony, gdzie należy wpisać Login: prezentacja oraz Hasło: wicher_12357.

Za pomocą tego prezentacyjnego konta mogą Państwo zapoznać się z działaniem Laboratorium systemu w oparciu o rzeczywiste działanie w czasie rzeczywistym.
Zakres działania strony dla konta prezentacyjnego jest ze zrozumiałych przyczyn nieco ograniczony.

Z działaniem naszego Laboratorium można także zapoznać się podczas prezentacji jakie oferujemy zainteresowanym na miejscu jego zainstalowania, w Niestępowie.

Niezbędnych informacji udzielamy telefonicznie, email, faksem lub listownie .

 

LGR online