Każdy kto widział wnętrze zwyczajnego czajnika po kilku tygodniach eksploatacji - wie o co chodzi. Ilość kamienia z biegiem czasu przyrasta, wydłużając czas i energię potrzebną na podgrzanie tej samej ilości wody, nie wspominając już o konieczności czyszczenia sprzętu i jego skróconej żywotności. Podobne problemy dotyczą wielu innych urządzeń domowych, jak pralki, zmywarki do naczyń, domowe instalacje C.O. i ciepłej wody itp. Efektem są zwiększone nawet o kilkadziesiąt procent wydatki na energię, konserwację, naprawy i wymianę sprzętu. Prawdziwy jednak problem dotyczy instalacji przemysłowych w przedsiębiorstwach, gdzie tego typu dodatkowe koszty sięgają ogromnych kwot, a przestoje na naprawy i konserwację instalacji wydatnie wpływają na opłacalność działalności gospodarczej.
Jak temu zaradzić?
Najczęściej stosuje się różnorakie środki chemiczne, które nie dość, że drogie i mało skuteczne - zanieczyszczają środowisko naturalne, a w tym wodę, którą później pijemy.
Prawdziwym lekarstwem na ten problem, nie wymagającym dodatkowej energii ani nakładów na konserwację i utrzymanie, słowem bezpłatnym w eksploatacji - jest MAGNETYZER.
Dużym zainteresowaniem w ciepłownictwie i przemyśle cieszy się fizyczna metoda magnetycznego uzdatniania wody w celu zapobiegania powstawaniu osadów kamienia wodnego w instalacjach grzewczych. Szeroko opisana w literaturze i wciąż kontrowersyjna. Zaletą tej metody jest łatwość stosowania i ekologiczna neutralność. Metoda nie wymaga: użycia energii, chemikaliów, ciągłego dozoru technicznego, nie powoduje zanieczyszczenia środowiska.
Na przestrzeni ostatnich lat prowadzona jest na szeroką skalę modernizacja systemów ciepłowniczych w kraju. Przekazywane są do eksploatacji nowoczesne, zautomatyzowane węzły ciepłownicze, wyposażone w armaturę regulacyjno-pomiarową. Sytuacja ta narzuciła określony reżim eksploatacyjny, który warunkuje prawidłową i bezawaryjną pracę zmodernizowanych systemów. Jednym z jego elementów – szczególnie ważnym dla węzłów, jest wymóg zapewnienia wysokiej czystości wody.
Znanych jest wiele metod zapobiegawczych, najpospolitsze z nich są metody chemiczne. Niektóre przynoszą bardzo dobre rezultaty, lecz posiadają wiele wad. Z uwagi na to, takie w Polsce, w ostatnim dziesięcioleciu duże zainteresowanie wzbudzają stosowane na świecie już od dawna metody niechemiczne, wśród nich metoda magnetycznego uzdatniania wody.
Przedstawiamy krótki animowany film o działaniu magnetyzerów. Link tutaj.
Animacja obrazuje niektóre zjawiska związane z przepływem wody przez pole magnetyczne. Zakres zastosowania magnetyzerów i ich dobór do urządzeń i instalacji opisuje instrukcja.